wtorek, 22 sierpnia 2017

Czy warto grać w gry komputerowe?

Takie pytanie zadaje sobie większość ludzi na całym świecie. Niektórzy twierdzą, że to strata czasu i marnotrastwo pieniędzy, a inni mają świetną zabawę z możliwości grania, ponieważ mogą poznać ciekawych ludzi, samemu projektować gry i wiele innych możliwości. Tylko czemu większość z tych ludzi patrzy tylko na wady takiego grania w gry, a nie widzą także zalet. 
Dlatego dzisiaj porozmawiamy sobie o wadach i zaletach grania w gry komputerowe.
Najpierw może w dużym skrócie powiem co to są gry komputerowe, bo z tego co zauważylam to nie każdy wie chociaż gra w tego typu gry.

Gra komputerowa- z ang. video game;  rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych.



Wyjaśnienie już mamy, nawet zalety zostały przedstawione w krótkiej formułce. I niech teraz ktoś powie, że gry nie mogą być edukacyjne. Jeśli znajdzie się taki to niech sobie przeczyta tą formułkę powyżej albo wpisze na Wikipedii.

Zaczniemy może od zalet grania w gry, bo zalet będzie chyb więcej niż wad, tak mi się wydaje. 
Zalety:
-doskonalamy nasz refleks i sprawność manualną
-rozwijają umiejętność postrzegania, kojarzenia i logicznego myślenia
doskonalą umiejętność podejmowania decyzji i rozmyślania nad jej konsekwencjami
-pozwalają poszerzyć naszą wiedzę
-doskonalają kordynacje wzrokowo-ruchomą
-wyrabiają poczucie sukcesu
-wzmacniają poczucie własnej wartości

Wady:
-niektóre gry zaszczepiają ładunek agresji i przemocy
-mogą negatywie wpłynąc na psychikę młodej osoby
- możliwość zatarcia granic między światem realnym a wirtualnym
-gry są bardzo kosztowną inwestycją

Istnieje także możliwość uzależnienia się od takich gier komputerowych. Sama gram bardzo dużo i staram się wychodzić do ludzi albo wgl dać sobie dzień lub dwa odpoczynku od gier, aby się nie uzależnić, bo potem to jest bardzo duży problem aby odwrócić ten proces.
A o to symptomy, po których możemy poznać, że osoba jest już uzależniona albo dopiero zaczyna wchodzic w ten cały proes uzaleznienia:
-osoba ożywia się jedynie przed komuterem
- ma problem z konentracja uwagi
-przestaje utrzymywać kontak ze znajomymi, przez co nie wychodzi z domu tylko siedzi przed komputere, bo to mu wsytarcza
-przestanie grania w gry powoduje złe samopoczucie, rozdrażnienie czy tez wybuchy agresji
-nie zwraca uwagi na konskwencje wynikające z czasu poświęconego na granie w gry- zaniedbanie pracy czy też szkoły, zaniedbanie obowiązkow domowych, a także osłabienie więzi rodzinnych.



Tak jak przeczytaliśmy powyżej, gry mają bardzo dużo zalet, ale nadużywanie ich nosi za sobą również spore konsekwencje, zwłaszcza u małych dzieci. Ap ropo dzieci, taka mała uwaga ode mnie, zamiast dać dziecku telefon czy też laptopa lub konsole to pobawcie się z nimi, pójdźcie na plac zabaw czy coś innego, bo potem takie dziecko zamiast mieć wspaniałe wspomnienia będzie miało przed oczami świat wirtualny. Kształtujecie psychikę i zachowanie takiego dziecka to, żebyście nie mieli pretensji potem do siebie, że takie dziecko wyrośnie na osobę, która nie ma szacunku do nikogo, lekceważy wszystko i wiele innych, a to jest spowodowane tym, że dostawało wszystko co chciało, było rozpieszczane i dużo czasu spędzało przed komputerem grając w gry, w których była przemoc zamast grać w gry edukacyjne jak już i kontrolować czas jakie spędza przed komputerem.
Jeśli chodzi o kwestie małych dzieci spędzających dużo czasu przed komputerem to mogłabym tu napisać referat o tym, ale odbieglibyśmy za bardzo od tematu.



Może podsumujmy to wszystko. Więc gry mają bardzo dużo zalet, ale wykorzystane w niewłaściwy sposob niosą za sobą poważne konsekwencje. Jeśli chcemy ich uniknąć po prostu ustalmy sami sobie granice czasowe, które przeznaczymy na gry komputerowe, organizować spotkania z przyjaciółmi aby odpocząć trochę od komputera. Innymi słowy mówiąc można prowadzić aktywny tryb życia i poświęcać czas na granie. Wiem, że dla niektórych jest to niemożliwe, ale zaufajcie da się tak życie, wystarczy tylko dobre rozplanować.

Ok koniec  tego mojego gadania na ten temat. Na szczęcie to tylko jeden taki wpis, następne będą już o grach i nie tylko, więc zapraszam na następny post i komentowania cowy myślicie na ten temat.
I przepraszam za moje chaotyczne pisanie, ale poprostu próbuje udoskonalać swoj sposób pisania i jest jak jest, ale to tylko do czasu, następne wpisy będa lepsze.

Pozdrawiam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Które anime warto obejrzeć ?

Witam :) Ostatnio nie miałam za bardzo czasu aby pisać bo nie wiedziałam za bardzo o czym zrobić następny wpis, ale trochę pomyślałam i ma...